"Sağlıklı, Mutlu ve Huzurlu Bir Yaşam"Hemen Arayın!
0216 308 91 51
0216 308 76 48
Tansiyon - Çengelköy Huzur Evi

Tansiyon

Tansiyon problemi ileri yaşlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kişinin kan basıncı ölçülerek tansiyon rahatsızlığı teşhisi konulur. Büyük ve küçük tansiyon yüksekliği ya da küçük ve büyük tansiyon düşüklüğü kişinin tansiyon problemi olduğunu gösterir. Kimi tansiyon düşüklüğü sorunundan şikayetçi olurken kimi de yüksek tansiyondan şikayet eder. Kişi bazen bazı dış etkenlerden ya da anlık durumlardan etkilenerek tansiyon düşüklüğü yaşayabilir, bu olağandır. Ancak sürekli tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliği kişinin yaşam kalitesini etkiler. Tansiyonun tedavisi hayat tarzı değişiklikleri ve tansiyon ilaçları ile sağlanır.
 

Yüksek tansiyon
Kanın akarken damarlara uyguladığı basıncın artması anlamına gelen yüksek tansiyon ya da hipertansiyon durumu önlenmezse birçok probleme yol açabilir.
 

Tansiyonu ne yükseltir?
Hipertansiyon sebebi tam olarak sebebi bilinmese de, yağlı yemek yeme, egzersiz yapmama, aşırı kilolu olma, sigara içme ve aşırı tuzlu yiyecekler yeme gibi faktörlerin tansiyon yükselmesinde rol oynadığı söylenebilir. Genelde hastaların tansiyonunun yüksek olmasının sebebi belirli bir hastalık değildir. 90 ile 95’lik bir grubun dahil olduğu bu durum esansiyel hipertansiyon olarak adlandırılırken, bir nedene ya da başka bir hastalığa bağlı olarak yükselen ve 5 ile 10’luk bir kısmı kapsayan duruma sekonder hipertansiyon adı verilir.
 

Düşük Tansiyon
Tansiyon düşüklüğü, tıpkı tansiyon yüksekliği gibi kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Bazı insanlar sürekli düşük tansiyona sahip olduğundan, bu onlara bir rahatsızlık vermez, ama ani tansiyon düşmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kısacası, her tansiyon düşüklüğü bir sağlık sorunu olduğunu göstermez.
Tansiyon neden düşer?
Tansiyon düşüklüğü sebepleri arasında birçok faktör bulunmaktadır.
Yetersiz beslenme
Yetersiz sıvı alımı
Kullanılan ilaçların yan etkileri
Kalp kapakçığı problemi, kalp yetmezliği gibi kalp hastalıkları
Kansızlık
Hormon rahatsızlıkları
Düşük tansiyon belirtileri nelerdir?
Kişiden kişiye göre değişen düşük tansiyon belirtileri arasında
Baş dönmesi
Halsizlik
Konsantrasyon eksikliği
Bayılma
Susuz hissetme
Mide bulantısı
Soğuk ter dökme
Nefes alışverişinde hızlanma yer alır.


Copyright © 2016 www.cengelkoyhuzurevi.com - Tüm hakkı saklıdır.