"Sağlıklı, Mutlu ve Huzurlu Bir Yaşam"Hemen Arayın!
0216 308 91 51
0216 308 76 48
Romatizma - Çengelköy Huzur Evi

Romatizma

Romatizma diye bilinen romatoid artirit vücudun hareket sistemini sağlayan kas ve iskeletlerde meydana gelen ağrılı eklem hastalığı olarak tanımlanır. Birçok kişide özellikle yaşlılarda eklem romatizması, bel romatizması ve el romatizması oldukça sık görülür.

Romatoloji nedir?
Romatoloji, romatizma hastalıkları ile ilgilenen bir bilim dalıdır. İç hastalıkları branşının bir yan dalı olan romatoloji uzmanlığı, 4 yıllık iç hastalıkları uzmanlık eğitimi üzerine, 3 yıllık romatoloji yan dal eğitimi gerektirir.

Romatizma belirtileri nelerdir?
Belirtileri arasında;
Kaslarda güçsüzlük
Eklem ağrıları
Ciltte döküntüler
Ağız kuruluğu
Sabahları eklemlerde sertlik oluşması, sonradan geçmesi
Güneşe karşı aşırı duyarlılık, ciltte yaralar oluşması
Güçsüzlük
Cilt altı bezeleri
Görmede azalma, gözlerde kızarıklık
Uzun süreli yüksek ateş problemi yer alır.

Kalp romatizması nedir?
Streptokok denilen bir bakterinin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu neticesinde gerçekleşen bir kalp kapakçığı hastalığıdır. Sadece yaşlılarda değil, çocuklarda ve gençlerde de görülebilen kalp romatizması belirtileri arasında kuru öksürük, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, morarma, göğüs ağrısı sayılabilir.

Romatizma nasıl tedavi edilir?
Romatizma tedavisi ilaçlar ile sağlanmaya çalışılsa da tam olarak başarı elde edilememektedir. Romatizma şikayeti bulunan kişiler doktorlarının yönlendirmesi doğrultusunda ilaç tedavisine ek olarak fizik tedavi desteği alabilirler.


Copyright © 2016 www.cengelkoyhuzurevi.com - Tüm hakkı saklıdır.